17 липня минає річниця, як відійшла у вічність знана Людина, відомий науковець, доктор педагогічних наук, професор, багаторічний завідувач кафедри методики викладання фізики і дисциплін технологічної освітньої галузі Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, академік ГО «Національна академія наук вищої освіти України», заслужений працівник освіти України, Відмінник освіти України Петро Сергійович АТАМАНЧУК (26.06.1939-17.07.2024 р.)

У роковини смерті професора колектив фізико-математичного факультету, його колеги, учні та студенти згадують Петра Сергійовича теплими і добрими словами. Згадуючи нашого Вчителя, ми згадуємо про його натхненність у праці, творчу енергію, життєвий оптимізм, упевненістю в успіху та здатність знаходити рішення у всіх складних ситуаціях, бажання допомогти і щиру підтримку тих, хто поруч… Вшановуючи пам’ять про Петра Сергійовича, приносимо живу молитву і промовляємо слова – «Вічний спокій і світла пам’ять», відчуваючи біль втрати особливої людини, яка була серед нас…

Народився Петро Сергійович 26 червня 1939 року в селі Каскада Новоушицького району Хмельницької області, про яке тепло згадував у своїх розповідях впродовж усього життя. Усі студентські роки та професійне становлення проходили у стінах рідного Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Тут він насправді жив і зростав: від юного студента до шанованого професора.

З  1956 по 1961 роки навчався в Кам’янець-Подільському державному педагогічному інституті, здобуваючи освіту вчителя фізики та основ виробництва.

З 1961 року, як дипломований фахівець, розпочав працювати учителем фізики в Калюсецькій середній школі Новоушицького району. З 20 вересня 1962 р. працював викладачем математики і фізики у Новоушицькому технікумі механізації сільського господарства.

У 1982 р. від ректора Копилова А.О. отримав запрошення на роботу до рідного ВНЗ і розпочав науково-педагогічну діяльність у Кам’янець-Подільському державному педінституті, а 26 травня 1983 р. очолив кафедру методики викладання фізики і ТЗН, керівництво якою здійснював довгі роки. Викладацьку діяльність будував на засадах співпраці і співтворчості зі студентською молоддю з метою забезпечення готовності майбутніх вчителів фізики до науково-методичних змін, впровадження сучасних технологій та методик у навчання фізики. У 1984 р. за підтримки ректорату започаткував написання дипломних робіт випускниками.

З 1983 року кафедра під його керівництвом почала виконувати колективне комплексне дослідження «Об’єктивізація контролю навчально-пізнавальної діяльності», до якого постійно залучається творча студентська молодь, аспіранти. Традиційними стали щорічні публікації молодих дослідників у фахових науково-методичних виданнях, їх участь у різних конкурсах, наукових конференціях по усій Україні тощо.

У 1997 року опублікував першу монографію «Управління процесом навчально-пізнавальної діяльності», в якій обґрунтував власний концептуальний підхід до розв’язання цієї важливої проблеми.

У 1999 році, взявши піврічну творчу відпустку, підготував та опублікував другу монографію «Інноваційні технології управління навчанням фізики» і завершив написання докторської дисертації «Теорія і методика управління пізнавальною діяльністю старшокласників у навчанні фізики», яку захистив на засіданні спеціалізованої ради Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова у 2000 році.

З 1993  р. на Атаманчук П. С. на громадських засадах здійснював наукове керівництво науково-дослідною лабораторією «Управління навчально-пізнавальною діяльністю».

У цьому ж році заснував наукову школа «Теоретико-технологічні аспекти об’єктивізації контролю навчальної діяльності» (науковий керівник — професор Атаманчук Петро Сергійович). В межах наукової школи  здійснюється фундаментальна підготовка кадрів для освіти.

У 2002 р. очолив кафедру «Методики викладання фізики та дисциплін технологічної освітньої галузі» Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, керівництво якою здійснював до 2020 р.

За свій довгий науковий шлях став автором понад 800 наукових праць, серед яких близько 20 монографій та понад 100 навчально-методичних посібників, здійснив наукове редагування 27-ти збірників наукових праць, підготував 5 докторів та 10 кандидатів педагогічних наук, виховав багато молодих успішних вчителів фізики.

Впродовж 2021-2024 р. р. Петро Сергійович уже не працював на кафедрі, проте здійснював наукове консультування редакторського колективу кафедри фізики у підготовці фахового збірника наукових праць, публікував свої наукові доробки, брав участь у  наукових конференціях, надавав фахові поради з підготовки навчально-методичних матеріалів для здобувачів вищої освіти. У липні 2024 року після важкої хвороби Петра Сергійовича не стало…

 

Сумуємо і пам’ятаємо… Вічний спокій Вашій душі, шановний Петре Сергійовичу…

З вдячністю, Ваші колеги, учні та студенти

 

http://nanvou.org.ua/news/zittepis-petra-sergijovica-atamancuka/

https://mvf.kpnu.edu.ua/sklad-kafedry/atamanchuk-petro-serhiiovych/